KitchenAid i wielka historia miksera

4 listopada 2016

Historia marki KitchenAid

Dziś trudno już wyobrazić sobie jakikolwiek dom, jeśli miałoby zabraknąć w nim miksera, warto jednak pamiętać o tym, że w momencie, w którym debiutował on na rynku, celem jego producentów nie było wcale spełnienie oczekiwań wymagających pań domu. Pierwowzór tego urządzenia miał przede wszystkim usprawnić pracę piekarzy, którzy do tej pory byli skazani na wykonywanie swojej pracy ręcznie, co budziło ich duże niezadowolenie z uwagi na czas, jaki pochłaniało. Prototyp miksera pojawił się w roku 1908, szybko zyskał przy tym uznanie w oczach zawodowców. Kilka lat później z potężnego miksera wyprodukowanego przez firmę Hobart zaczęto korzystać na okrętach bojowych należących do marynarki USA.

Robot planetarny

KitchenAid opatentowało swoją wersję miksera w roku 1919, niedługo potem urządzenie to trafiło do sprzedaży. Gdy spoglądamy na nie dziś, zwraca uwagę ich nieporadność, szybko okazało się jednak, że odbiorcy indywidualni zakochali się w tego rodzaju urządzeniach. Zachwyt nad mikserami wyrażała ówczesna prasa, również w polskich książkach kucharskich pochodzących z tego okresu można przy tym znaleźć informacje świadczące o tym, że było to urządzenie cieszące się dużą popularnością. Oczywiście, nie były to rozwiązania idealne, nie zaskakuje więc to, że przez długie lata poddawano je nieustannym modyfikacjom. Sama produkcja odbywała się w fabryce zlokalizowanej w miejscowości Springfield w stanie Ohio, tam też jest zlokalizowana do dziś.

Sprzęt kuchenny

Mikser

Gdybyśmy chcieli wyznaczyć okres, w którym mikser zmienił się zasadniczo, z pewnością musielibyśmy wspomnieć w tym kontekście o roku 1955. KitchenAid zdecydowała się wówczas na odejście od standardowych rozwiązań, opinii publicznej została zaś zaproponowana szeroka gama mikserów kolorowych. Oczywiście, choć dzisiejsze miksery zachwycają swoją formą, tak naprawdę o ich popularności przesądza przede wszystkim charakterystyczna dla nich siła.

To właśnie one z łatwością wykonują najtrudniejsze prace kuchenne, można wykorzystywać je bowiem nie tylko do mieszania, ale i do wyrabiania ciast oraz ich ubijana, do tarcia, przecinania, wałkowania oraz mielenia. Miksery pojawiają się więc nie tylko w kuchniach, ale również w piekarniach orz w barach.

Paweł

Redakcja edutesty.pl